Skúmajte duchov? Dobré ovocie Ducha? Naozaj?

09.03.2016 14:44

Skúmanie duchovného pozadia pôsobenia ľudí v kresťanských cirkvách je v dnešných dňoch veľmi potrebné. Pán Ježiš Kristus vyučuje svojich učeníkov o spôsoboch rozoznávania falošných ľudí v cirkvi. Hovorí priamo o tom, že v cirkvi povstane mnoho falošných ľudí, ktorí mnohých zvedú, pretože títo ľudia budú schopní robiť veľké znamenia a zázraky.

Musíme si preto dávať pozor, aby nás nikto nezviedol žiadnym spôsobom. Nesmieme sa dať ovplyvniť ani duchom, ani slovom, ani listom, pretože to všetko môže byť falošné. (2 Tes. 2:2) Falošní a bezbožní ľudia nemilujú pravdu, prekrúcajú Božie slovo za písané v Biblii vo svoj prospech a snažia sa zviesť mnoho ľudí. Sú veľmi presvedčiví, pretože sami podľahli pôsobeniu falošných duchov a uverili ich lži. Neprijali lásku k pravde, ale pyšne si tvoria vlastnú pravdu. (2 Tes. 2:10)

Na svete sa zjavujú duchovné bytosti a hovoria, že sú poslané od Boha. Posolstvo týchto bytostí je falošné vtedy, keď nie je v súlade s tým, čo je napísané v Biblii, pretože Biblia je pravdivé zjavenie. Biblia je slovo Boha, ktorý sa postaral o to, aby v Biblii bola iba pravda, ktorú On zjavil ľuďom. Do  Biblie sa preto nedostali knihy, listy, udalosti, ktoré nemajú pôvod v Bohu. Preto je veľmi dôležité čítať Bibliu, poznávať čo sa v nej píše, aby sme neboli oklamaný proroctvom, zázrakom, učením, ktoré popiera zjavenie pravdy v Biblii. (Deut. 18:10-19, 2Pt 1:20-21)

Tieto duchovné bytosti sa v mnohých prípadoch skrývajú  za ľuďmi schopných úspešne zvádzať iných ľudí. Tento zvod sa skrýva za krásnym vonkajším dizajnom duševnej a fyzickej výbavy človeka. Výbava falošného proroka sa dá prirovnať k hereckému umeniu. Dobrý a úspešný herec musí byť fyzicky krásny a musí mať duševné schopnosti hrať empatiu, lásku, nezištnú pomoc, musí byť majster výrečnosti. Dobrý herec každý deň trénuje svoje verbálne a neverbálne prejavy pred zrkadlom. Hlavným cieľom a merítkom úspechu je osloviť čo najviac ľudí. Obľúbenosť u ľudí je základným predpokladom úspechu. Dobrý herec si  musí dať pozor na to, aby u svojej cieľovej skupiny nevyvolal antipatiu k svojej osobnosti. Jeho snahou je priniesť ľuďom pozlátko toho po čom túžia. Výbavou úspešného človeka je kompromis a sebaovládanie. Úspešný človek si nemôže dovoliť hovoriť pravdu, ak pravda bolí. A keď aj nie je fyzicky krásny, tak sa usiluje prezentovať krásu svojej duše humánnou láskou a nadľudskou obetou, napr. dobrovoľne spí s bezdomovcami, alebo pomáha chudobným, tak že s chudobnými začne žiť. Ľudia obdivujú dobré a krásne ovocie a radi po takom ovocí siahnu. Boh má však iný pohľad na ovocie skutkov človeka ako človek. Pán Ježiš učí, že dobrý strom prináša dobré ovocie a zlý strom zlé ovocie. Podľa ovocia poznáme človeka.

Dobré ovocie má ten človek, ktorého ovocie je v súlade s Božím slovom. Tak sa na ovocie človeka pozerá Boh. Väčšina ľudí má merítko dobrého ovocia postavené bez poznania Boha a Jeho slova. Preto sú často oklamaní ovocím ľudí, ktoré sa tvári ako dobré a chutné ovocie.

Aké sú znaky zlého ovocia?

1.       Nevychádza z pravdy.

Základným pohľadom na ovocie človeka je či toto ovocie vychádza s pravdy. Ak falošné ovocie, ktoré je na nerozoznanie od pravého ovocia, nevedie ľudí k pravde, je to zlé ovocie. (Deut. 13:1-5) Vonkajší prejav ovocia človeka sa v mnohých prípadoch nezakladá na pravde, ale na túžbe byť populárny a úspešný. (Luk. 11:43) Úspešní ľudia dávajú svoj úspech radi na obdiv. Nebránia sa preto popredným miestam, kamerám a médiám. Snažia sa na svoj úspech predať a zarobiť peniaze na svojej popularite.

2.       Snaha vyvolať u ľudí strach z Boha.

Falošní proroci alebo učitelia tvrdia o sebe, že majú autoritu od Boha a beda tomu, kto by sa ich autorite postavil. Neznášajú konfrontáciu a vyhýbajú sa situáciám, kde by boli konfrontovaní. Na tých, ktorí ich autoritu konfrontujú s Božím slovom, zvolávajú prekliatie a strašia ich Božím súdom. Radi sa stavajú do pozície samotného Boha najmä vtedy, keď sa reálne skrze ich pôsobenie dejú divy a zázraky. Mnohí ľudia majú strach hovoriť svoj názor tam, kde ľudia podľahli autorite človeka. Tam, kde názor spochybňuje autoritu človeka a zdroj jeho autority, sa názor pokladá za útočnú kritiku, za súdenie a prejav zla. Ale Boh nás nabáda, aby sme sa nebáli skúmať zdroj autority človeka. Nabáda  nás, aby sme sa nebáli úspešných a populárnych ľudí alebo duchovných bytostí. Tento strach sa zvlášť prejavuje v náboženských sektách a firmách s autoritatívnym vedením. K náboženskej sekte nemajú ďaleko aj mnohé kresťanské cirkvi, ktoré prenasledujú a vylučujú ľudí s iným názorom ako je názor autority bez konfrontácie s Písmom Biblie. Rozdielne teologické názory sa ľahko dajú zjednotiť tam, kde je pokora pred Božím slovom a ochota uznať pravdu Písma.

3.       Popularita v každom náboženstve

Fenomén dnešnej doby je popularita. Boh nám však zjavuje vo svojom slove, že On u ľudí nie je populárny. Zjavuje, že praví proroci a apoštoli boli prenasledovaní a zabíjaní, pretože vychádzali z pravdy Písma a nie z kompromisov. Ako je potom možné, že mnohí dnešní kresťanskí proroci a učitelia sú populárni aj za hranicami svojich cirkví?

Dnes prebiehajú ekumenické konferencie nielen medzi rozdielnymi kresťanskými cirkvami ale aj medzi kresťanskými a nekresťanskými náboženstvami. Na týchto konferenciách sú populárni učitelia a rečníci, ktorí hľadajú kompromis medzi pravdou Božieho slova a učením človeka. Títo učitelia a proroci majú dokonca aj charizmatické dary uzdravovania, prorokovania divov konania a vyháňania démonov. Dokonca tvrdia o sebe, že nasledujú Ježiša Krista, že slúžia Bohu. Ako je možné slúžiť Bohu a zároveň byť populárny a úspešný v očiach ľudí? Pravda Božieho slova je vo väčšine náboženstiev pošliapaná ľudským učením. Ako to, že títo učitelia nie sú väčšinou ľudí prenasledovaní, vysmievaní a potupovaní pre pravdu, ak nasledujú Ježiša?

4.       Dôraz na prebudenie

Ovocie, ktoré sa prezentuje popularitou a úspechom úspešnej masovej evanjelizácie a masových uzdravovaní je ovocie, ktoré nie je ovocím Svätého Ducha. Ovocie Svätého Ducha nie je sláva a nie je masová evanjelizácia a uzdravovanie na pódiu pred kamerami. (Gal. 5:22-26) Pána Ježiša síce nasledovali zástupy, ale mnohí v neho neverili. Ľudí uzdravoval veľa krát v skrytosti a bez dôrazu na zverejnenie. Taktiež za čias ranného kresťanstva svet nezachvátilo masové prebudenie stá tisícov alebo miliónov ľudí v krátkom časovom úseku. Napr. počas jedného dňa, týždňa alebo mesiaca. Kresťanstvo sa rozšírilo do celého sveta počas dvoch tisíc rokov, ale nikdy sa nestalo masové obrátenie ľudí vo svete v krátkom časovom úseku. Maximálne množstvo ľudí, ktorí sa obrátili v krátkom čase bolo iba niekoľko tisíc. Nikde v Biblii nečítame o obrátení sa miliónov a o zmene duchovnej orientácie celej spoločnosti. Naopak, všade čítame a historicky vidíme iba skupinky prenasledovaných kresťanov. Pán Ježiš má obavu či nájde pravú a úprimnú vieru na Zemi, pri svojom príchode. Predpovedá vychladnutie lásky k pravde a nasledovanie žiadostí tela a duše. Už v rannom kresťanstve mnohí vychladli od lásky k pravde a hlásali falošné evanjelium a mnohých na falošné evanjelium zviedli.

Hlásanie a prorokovanie masového prebudenia národov je jednoznačne v rozpore s tým, čo je napísané v Písme a teda ide o falošné učenie. Deje sa masová ekumenická evanjelizácia s masovými charizmatickými prejavmi tak, ako predpovedal Pán Ježiš, keď povedal: Vystúpi mnoho falošných prorokov a zvedú mnohých. Lebo vystúpia falošní mesiáši a falošní proroci a budú robiť veľké znamenia a zázraky, aby zviedli, ak je to možné, aj vyvolených. Matúš 24:11,24

Nie som proti evanjelizácii a nie som proti duchovným darom. Teším sa zo spasenia ľudí a z toho, keď sú ľudia uzdravení. Verím v charizmy Ducha Svätého a ich pôsobenie aj v dnešných dňoch. Musíme však dávať pozor, aby sme sa nestali korisťou vlkov v ovčom rúchu. Aby nás nik nezviedol svojou charizmou, ktorú zneužíva na uplatňovanie svojej autority. Jediná autorita v cirkvi je Písmo, Božie slovo v Biblii a služobník, ktorý slúži pokorne všetkým v súlade s týmto Písmom. Služobník, ktorý je omylný, robí chyby, a aj zhreší, ale svoje hriechy neustále vynáša na svetlo, zverejňuje ich tým, ktorým slúži a nezostáva žiť v tajnom hriechu ale cez pokánie hriech opúšťa.